Zkouškové období v klidu – pomohou Bachovky i Wim Hof

Zkouškové je pro mnoho studentů extrémně náročným obdobím, kdy se střídá odhodlání vše zvládnout s biflováním do noci doprovázeným slzami, strachem a rezignací. Spotřeba kávy, zeleného čaje a čokolády rapidně stoupá. Mozek jede na 200%, což si může vybrat svou daň a nezřídka se dostaví potíže se spánkem, nesoustředěnost nebo roztěkanost.

Samozřejmě jsou i takoví studenti, které zkouškové nerozhází a na každý test se v klidu vyspí. Tento článek je však určený zejména pro ty úzkostnější jedince. Pro ty je těchto několik týdnů skutečně zátěžových nejen pro potřebu dostat do hlavy kvanta informací, ale především kvůli stresu, který se se zkouškami pojí. Jestli je to i váš případ a při zkoušce nebo před ní se vám stává, že z nervozity vám znalosti úplně vypadnou nebo vám bývá fyzicky špatně, potíte se, máte zažívací potíže anebo je vám na omdlení, pak právě vám chceme představit jednoduché triky, jak s těmito projevy bojovat přírodní cestou.

Boj se stresem i únavou

Přírodních a zdravých metod, jak pracovat se stresem a napětím je samozřejmě celá řada, stejně tak metod, které pomohou s koncentrací a soustředěním při učení. Mohou to být meditace, cvičení Čchi-kungu či jógy a mnoho dalšího. Pokud však s ničím podobným nemáte zkušenosti, doporučujeme začít až po zkouškovém a natrénovat si pozvolna některou z těchto metod pro příští semestr. Co můžete udělat hned a bez přípravy?

Bachovy esence povzbudí i uklidní

Bachovy esence jsou jedinečným přírodním a šetrným způsobem, jak zvládnout stres, vyčerpání, zlepšit spánek ale i dodat sebevědomí a energii, povzbudit a přinést optimismus. Pomohou v situacích, kdy je nám na omdlení, kdy máme pocity, že je toho na nás moc a nemůžeme to už zvládnout nebo kdy máme strach ze selhání apod. Jedná se o kapičky z 38 různých květů a stromů, kdy každá z nich odpovídá určitému psychickému stavu.

Zkušený terapeut na základě vašich pocitů smíchá potřebné esence právě pro vás, stačí jen konzultace a domluva například prostřednictvím emailu.

Pokud jste ve stresu už teď a nechcete čekat, až vám přijdou namíchané esence, můžete si zakoupit už připravené tzv. krizové Bachovy esence, které koupíte jednoduše online. Krizovky, jak se těmto kapkám přezdívá, obsahují již připravenou směs těch nejčastěji užívaných esencí pro překonání stresových situací.

Aromaterapie do kapsy

Dalším přírodním pomocníkem pro náročná období jsou esenciální oleje. Vůně levandule či kadidla vás dokáže uklidnit a zlepšit usínání, naopak citrusové vůně povzbuzují.  Výhodou je, že pořídíte také již namíchané směsi olejíčků připravené pro konkrétní účely, například proti stresu, pro dodání energie nebo klidný spánek. Pokud takovouto aromaterapeutickou směs zvolíte v kapesním roll-on balení, můžete ji mít kdykoliv v kapse u sebe a používat diskrétně podle potřeby.  Stačí je nanést na tzv. pulzní body, například na vnitřní stranu zápěstí či za uši.

Dýchání a otužování podle Wima Hofa

Tento Holanďan přezdívaný “ledový muž“, nadchl lidi na celém světě a není divu. Wim Hof přišel s jednoduchou metodou zaměřenou na dýchání a otužování, jejíž zdravotní benefity potvrdila dokonce i řada vědeckých studií. Mnoho lidí popisuje, že díky praktikování této speciální metody lépe zvládají stres, pociťují méně úzkosti a celkově jsou odolnější psychicky i fyzicky.

V čem metoda spočívá?

Wim Hof doporučuje každé ráno ještě v posteli udělat sérii dechového cvičení, založeného na dlouhém pomalém nádechu a krátkém prudkém výdechu.

Cílem je co nejvíce okysličit tělo. Jak přesně má dýchání vypadat doporučujeme prohlédnout ve volně dostupných videích. Co se otužování týká, pokud nemáte žádné zkušenosti, stačí si dát po dýchání každé ráno vlažnou sprchu a posledních 30 sekund zvolit úplně ledovou vodu. Věřte, že už jen toto vystoupení z komfortní zóny vám dodá odvahu do dalších úkolů.

Přidej komentář