Slovní zásoba? Žádný problém!

Mnoho z nás aspoň jednou, nebo aktuálně zažívá stres týkající se přijímacích zkoušek na SŠ, VŠ, nebo píšete náročný test na slovní zásobu z cizího jazyka. Vše je jen a pouze o zvolené technice a přístupu, s jakým se na test připravujete. V prvé řadě je třeba motivace. Ne jen že si splníte test a „život jde dál“, ale slibujete si od učení mnohem více, jako například schopnost jazyk užívat v praxi. Dovolte mi tedy, abych představil metody, které se mi velice osvědčili.

Jedno slovíčko => jedna část příběhu:

Jak název napovídá, je možné se učit slováčka takovovým způsobem, že si sloupce rozdělíte na menší oddíly, pro které vymyslíte příběh a jednotlivá slovíčla v něm budou zachycena. Například, když máme v latinském slovníku slovo Agapé – hostina, tak je možné užít tuto kratičkou větu: „Agáta vyrazila s přáteli na Agapé (hostinu), ze které se ještě nevrátila. Další příklad anglické slovo Printer – tiskárna:

„Potřeboval jsem si vytisknout úkol do školy, ale co to, tonner je pryč!“.

Takových příkladů jistě existuje mnoho.

Drill Method:

Další takovou metodou je je učit slovíčka „drilem“, což znamená, že si sloupce opět rozdělíme na menší oddíly a každý oddíl si opakujeme stále dokola a dokola. Přitom je dobré si každé slovíčko psát na papír. Když si je budete nahlas opakovat a přitom psát si je na papír, zapojíte dva smysly (sluch a zrak), je vyšší pravděpodobnost, že si většinu slovíček zapamatujete, jelikož Váš mozek si je postupně bude ukládat mechanicky.

Když Vám při testu nějaké slovíčko, jak se říká, vypadne, Váš mozek si vzpomene na jiná slovíčka, která se nacházela v blízkosti a vy si vzpomenete a správně vyplníte.

Další tipy a možnosti: 

Učení se slovíček je jedna věc, ale druhá věc je jazyk pochopit takový jaký je a naučit se s ním pracovat. Zaměřím se v tuto chvíli na Anglický jazyk. Mne se nejvíce osvědčila učebnice od P. Koprníka. Ačkoliv je učebnice poměrně stará, příjde mi, že nejlépe představuje čtenáři komplexní gramatiku a adekvátní slovní zásobu, kdy každou lekcí slovíčka přibývají a jsou upevňována slovíčka ze starších lekcí.

Dále doporučuji navštěvovat Kurzy Anglického jazyka. Mne se nejvíce osvědčila Nepustilova jazyková škola se sídlem v Brně, kterou mohu doporučit jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé, kterým je nabízena konverzace.

Velmi užitečná je stránka Duolingo a Help for English, kde jde cvičit jazyk v online prostředí, navíc na Help for English naleznete mnoho užitečných tipů a odkazů, jak začít s konverzací, co je dobré do začátku a postupně. Jakmile získáte alespoň základní slovní zásobu (A2) je dobré sledovat filmy, BBC, nebo jakýkoliv jiný pořad. Je úplně jedno co budete sledovat, hlavní je, aby Vás to bavilo. Cílem by mělo být dostat jazyk do povědomí a mít jej „naposlouchaný“.

Závěrem:

Mnoho lidí se odmítá učit jazyky proto, že k němu mají od počátku odpor, který se většinou projevuje už na prvním stupni základní školy. Současný školní systém nám zatím neumožňuje se vzdělávat v cizích jazycích v plné míře, jak by to bylo ideální, ale chci Vás ujistit, že možnosti jsou a je jen na nás, jak je uchopíme a jak s nimi naložíme. Přeji mnoho sil a úspěchů!

Přidej komentář