4 praktické tipy na učení cizích jazyků od profesionálů

Představujete si, jak pojedete na vaši vysněnou dovolenou do cizí země a budete si povídat s tamními lidmi? Jak se ale naučit cizí jazyk? Jde to nějak efektivně a rychle? Spousta lidí si pod učením jazyků představí spoustu práce a většina z nich to po pár lekcích vzdá. Ve skutečnosti to ale není tak těžké, jak se zdá, jen je důležité najít si ten správný způsob.

Tady máte několik tipů, jak se úspěšně naučit cizí jazyk.

Začátky

Nejprve si musíte vybrat jazyk, který se chcete naučit. Jako první je samozřejmě nejlepší angličtina, protože se s ní domluvíte všude po světě a materiály k jejímu naučení najdete úplně všude. Další jazyky vybírejte hlavně podle toho, jak se vám daný jazyk líbí a jestli ho budete používat. Někdy se ale jazyk musíte naučit například do vaší práce a nemusí to být zrovna ten, který byste si vybrali sami. Je proto důležité si najít něco, co se vám na něm líbí.
Je totiž mnohem jednodušší dělat něco, co vás baví a máte to rádi.
Když už jazyk vyberete, je dobré si uvědomit důvody, proč se daný jazyk hodláte naučit. Může to být, protože se chcete seznámit s novými lidmi z jiných zemí, objednat si jídlo ve vaší oblíbené restauraci nebo se jen podívat na nový seriál v cizím jazyce, i ty nejprimitivnější důvody vám mohou pomoci později, když už budete chtít skončit.
Takže ať už je vaším snem naučit se anglicky, italsky nebo čínsky, musíte si nejprve najít motivaci. To jsou právě ty důvody, proč se chcete učit.
Musíte ale počítat s tím, že to zabere nějaký čas, a i když to bude v některých částech těžší, nesmíte to vzdávat.

Metody učení

Nejlepší na učení jazyků je, že většinu materiálů můžete najít na internetu a nemusíte, tak utratit téměř žádné peníze, na rozdíl od jazykových kurzů, kde se většinou platí nejméně 200 Kč za jednu hodinu. Bude se vám ale hodit nějaká knížka nebo učebnice, abyste ze začátku měli nějaký hlavní zdroj gramatiky a slovíček. Další materiály, jako videa, cvičení, poslechy, texty si můžete snadno vyhledat na internetu. K učení angličtiny naleznete spousty českých stránek nebo aplikací, u ostatních jazyků už je velkou výhodou znalost angličtiny, protože budete mít více možností.

Jak tedy začít?

Nejlepší je najít si nějaké video na úplně první hodinu pro začátečníky, kde většinou jde jen o přestavování a základní fráze, které se ze začátku hodí.

Můžete také začít první lekcí ve vaší učebnici, ale tam toho na vás často je až moc najednou a je těžké si všechno zapamatovat.

Nejdůležitější ale je postupovat po menších krocích a učit se, co nejčastěji. Určitě je lepší učit se každý den alespoň 5 min, než jednou za týden 2 hodiny. Nesmíte na sebe tolik tlačit a i když nemáte moc času, uvidíte pokroky už po pár dnech.

Je spoustu metod jak na učení slovíček nebo gramatiky. Hlavní je najít si to, co vás bude bavit. Pokud si rádi čtete, zkuste si přečíst nějakou jednoduchou knížku. Pokud rádi posloucháte hudbu, poslouchejte písničky v jazyce, který se učíte. Pokud vás totiž tento proces nebude bavit, pravděpodobně to dříve nebo později vzdáte.

I když tedy budou některá témata méně příjemná a složitá, postupujte po kouscích a nakonec se k cíli dostanete.

Jak se učit slovíčka?

  • seznamy v učebnicích – Tuto metodu nejspíš znáte ze škol, kdy jste se za den museli naučit několik stran slovíček nazpaměť, to je ale jedna z nejhorších metod, protože si slovíčka nezapamatujete a budete na sebe akorát naštvaní.
  • kartičky (flashcards) – Z jedné strany si napíšete slovo česky a z druhé jazykem, který se učíte. Tato metoda je poměrně efektivní, ale musíte všechny kartičky popsat nebo si koupit už hotové a potom, když jich budete mít hodně, bude těžké mezi nimi najít ty, které už umíte a které potřebujete procvičit. Pokud se ale pro tuto metodu rozhodnete, slovíčka můžete hledat např. v seznamech 1000 nejpoužívanějších slov, které na internetu jistě najdete.
  • Anki – Jde o aplikaci na počítač a telefon, která funguje podobně jako metoda s kartičkami. Napíšete si tam slovíčka, která se chcete naučit a aplikace vám každý den přidá, tolik slovíček, kolik si nastavíte (nejlepší je asi okolo 20) a každý den vám dává slovíčka na opakování, tak abyste je nezapomněli. Tato metoda je velmi výhodná a stojí za to ji vyzkoušet.
  • jakékoliv výukové aplikace – Těch najdete opravdu hodně (Duolingo, Babbel, Busuu, HelloTalk…). Některé z nich se platí, ale každá funguje trochu jinak, většinou je to ale gramatika i slovní zásoba najednou. Musíte si tedy vybrat, která vám bude nejvíce vyhovovat.

Jak na gramatiku?

  • učebnice – Ve vaší jazykové učebnici budete mít základní časy a gramatiku, kterou je dobré se naučit.
  • aplikace – Jak už je uvedeno u učení slovíček, najdete jich opravdu spousty.
  • videa – Výuková videa vám gramatiku vysvětlí pomalejším tempem a pokud si najdete videa od rodilého mluvčího, může vám poradit i nějaké užitečné tipy.

Musíte si tedy vyzkoušet, co vám nejvíce vyhovuje a snažit se.

Cíle

Stejně jako jsou lepší menší krůčky, i cíle je lepší stanovovat menší a hlavně splnitelné. Pokud si nastavíte, že se chcete naučit 100 slovíček za den, nejspíš se vám nepodaří tak náročný cíl splnit a pokud ano, tak z toho nejspíš budete naprosto vyčerpaní a učení vás bavit nebude. Lepší tedy je stanovit si menší cíle, např. že si za týden přečtete kousek nějakého textu, nebo že za měsíc si pustíte seriál a budete rozumět alespoň polovině toho, co říkají.

Hodně štěstí a radosti z učení jazyků a hlavně to nevzdávejte! Vy to zvládnete!

Přidej komentář