Kde se dá naučit pravopis? No přeci na Pravopisně.cz

Český jazyk patří mezi jeden z nejrozmanitějších na světě. Pravidla jeho pravopisu dělají problémy i nám, Čechům. 2 studenti, kteří chtěli pomoci s pletením jazyka, se rozhodli s tím skoncovat. Tak vznikl webový portál, který pomůže se záludnostmi pravopisu. Využití najde u dětí i studentů a někdy i u nás, dospělých.

Bylo, nebylo…

2 bývalí studenti (Ondřej Martinek a Tomáš Tuček) Katedry českého jazyka a literatury (Pedagogická fakulta Univerzity Hradec Králové) projekt pravopisne.cz vytvořili jako bakalářskou práci. Cílem bylo jednoduše a srozumitelně vysvětlit veškerá pravidla pravopisu, který dělal potíže i jim samotným. Testy jsou přístupné široké veřejnosti on-line a zdarma. Projekt funguje od 1. září 2011.

Téhož roku v listopadu byl projekt oceněn Cenou rektora UHK, o čtyři roky později byl nominován na Křišťálovou lupu.

Pomáhá

Pravopisne.cz se věnuje pomoci v jazyce. On-line prostředí zajišťuje rychlé vyhodnocování testů, učitelé mají možnost diktáty snadno vytisknout. Nabízí nejen cvičení, ale i souhrny pravidel, kde je jednoduše vysvětleno mnoho problematických slov. Součástí je i literatura včetně testů.

Co zde najdeme?

Na výběr je přes 500 pravopisných cvičení ruznych typů a více jak 700 chyb je nejen popsáno, ale i vysvětleno.

  • Pravopisná cvičení – cílená na určitý problém (např. i/y) nebo souhrnné diktáty. Každá podkategorie obsahuje několikero cvičení, ze kterých si lze vybrat.
  • Větné rozbory – rozeberete zde významy slov i větnou skladbu, skloňování i časování.
  • Literární testy – do českého jazyka literatura neodmyslitelně patří. Testy zahrnují nejen českou, ale i světovou literaturu 19. a 20. století. V té naší se věnuje i současnosti.
  • Souhrn pravidel – zaměřuje se v podkategoriích na všechny předchozí kategorie. Pravopis, rozbory vět, literární teorii a autory zde doplňují ještě slohové práce a časté chyby.

Každý najde to pravé

Testy a pravidla si vyhledáte přesně na míru tomu, v čem se chcete či potřebujete zlepšit. Cvičení jsou v několika typech jako doplňovačky, kvízy či strefovačky. Skvělou volbou jsou i mluvené diktáty, které navodí správnou atmosféru. Ve statistikách se dozvíte, které chyby jsou nejčastější a co nám jde.

Novinky se dozvíte na češtinářském blogu, který je součástí stránek. Pokud narazíte na problém, se kterým si nedokážete poradit sami, funguje zde i jazyková poradna. Nejen učitelé, ale i rodiče využijí generátor diktátů a cvičení.

Ten má i samostatnou placenou aplikaci +pravopisne.cz. Odkaz najdete také na stránkách, které jsou přehledné a jednoduché i pro mladší děti.

Už máte účet?

Pro využívání webu pravopisne.cz je potřeba si vytvořit účet. Registraci lze provést i pomocí účtu google či facebook, ale není to nutností. Vytvořený profil vám nabídne i možnost účastnit se soutěží. Vzhledem k vaší aktivitě a osobní statistice pak budete dostávat tipy pro zlepšení přímo pro vás. Registrace rozlišuje zda jste student nebo učitel.

Reklamy, které jsou pro web přínosem financí, mohou některé uživatele obtěžovat. Pro ně vznikl účet Premium, který nabízí služby rychlejší a plynulejší, bez rušivých reklam. Peníze za tyto účty budou dále použity pro vývoj projektu. Cena je také velmi příznivá. Premium účet vás vyjde pouhých 299 Kč ročně, tedy necelých 25 korun měsíčně.

Webový portál pravopisne.cz je skvělým pomocníkem pro malé i velké.

Postupné rozšiřování webu již nabízí možnost stažení aplikace. Stránky popisují, jak na to. Web pomáhá již 10 let více než 1 000 000 žáků měsíčně, přidejte se také. Rozvoj pomáhá i vzniku dalších spřátelených webů zaměřených na učení. Jedním z nich je také dejepisne.cz

Přidej komentář