Jak napsat perfektní článek? Naučíme vás to!

Základem je postup

V první řadě si postup rozdělíme do několika bodů:

  1. Nápad
  2. Rozvržení
  3. Realizace
  4. Kontrola
  5. Vydání

Bylo by krásné, kdyby tyto body stačily, ale realita je jiná. V průběhu své kariéry jsem narazil na spoustu menších „bodíků“ a ty občas přinášejí potíže. Pokud píšete na zakázku a máte určený termín, tak potom je obzvlášť dobré tyto „bodíky“ znát a počítat s nimi, ale hezky od začátku…

Nápad

Ať chcete, nebo ne, tak bez nápadu, či jakési vize to zkrátka nejde. Když máte dobrý nápad, není to pouze záruka dobrého textu, ale také záchrana před stvořením čehosi strašného, jako například text, který právě čtete. K vymyšlení kvalitního námětu se v první řadě nesmíte nutit, jinak je vysoká pravděpodobnost, že nenapíšete vůbec nic.

Mít dobrý nápad také zaručuje poutavost textu, přeci jenom je to dost podobné vymýšlení filmů, když nemáte nápad, tak se vám do kin povede dostat trojdílná série o sadomasochistovi a jeho ženě na cestě za erotickým dobrodružstvím.

Rozvržení

Mít text, který má jistý formát není vůbec od věci. Pravda je, že se vše jeví přehlednější a zkrátka hezčí, ale na druhou stranu se nesmíte pokoušet o napsání například šifry, či hádanky, tam přehlednost a jednoduchost nejsou zrovna užitečné záležitosti.

Doporučil bych rozvrhnout si strukturu textu v hlavě, čistě z toho důvodu, že veškeré papíry a poznámky vždycky ztrácím a pak ztrácím čas hledáním a přemýšlením nad smyslem svého života…

Realizace

Dostáváme se k nejhorší části, protože se k ní mnohdy dostanete i bez dodržení bodů předchozích a potom začíná to pravé peklo.

Uvedu příklad:

  • Nemáte nápad
  • Rozvrh jste ztratili
  • Čas na odevzdání se blíží konci
  • Přemýšlením o své existenci jste se dostali do skluzu, který se již nedá dohnat

Co teď? Není třeba lámat si hlavu, postup je snadný a zabere pouze několik minut. Kontaktujte svého zákazníka se slovy, že už pouze vychytáváte detaily a po ukončení hovoru zachovejte paniku, vrhněte se k počítači, popřípadě psacímu stroji a začněte psát cokoliv, co vás napadne (při troše štěstí si vás zákazník nenajde a neudělá vám nic špatného). Zmatečné psaní se dá také proložit občasným pláčem a přemýšlením o kariéře uklízeče veřejných WC.

Ale může nastat ještě daleko horší situace a to potom doladit detaily nestačí. Váš zákazník může chtít vidět dosavadní práci a v tento moment nastává extrémní problém, výmluva s náhlou srdeční zástavou mi nikdy moc nepomohla a proto se s vámi podělím o své eso v rukávu. Stačí navštívit jakýkoli webový portál nabízející letenky (např. letuska.cz, nebo pelikan.cz) a zakoupit nejlevnější letenku někam hodně daleko od zákazníka, s trochou štěstí se dostanete třeba do Severní Korey, kde si stačí vzít do ruky jeden leták a jako západní špion budete nadosmrti v bezpečí.

Kontrola

Osobně bych doporučil jenom letmé přečtení, protože případné odhalení chyby by znamenalo další práci navíc. Pokud zákazník odhalí problém, tak je situace o poznání horší, ale i tak stále zvladatelná.

Stačí dodržet tentokrát jednoduchý postup:

Zprvu bych zákazníka utvrdil v tom, že žádný problém neexistuje a je pouze v jeho hlavě, ale to jen v momentě, kdy už jste dostali zaplaceno. Pokud kýžený zisk ještě nemáte, není nutno zoufat i pro tuto situaci mám řešení. A sice napsat dopis vypadající jako z Ministerstva financí ČR, ve kterém dotyčného žádáte o jakési dorovnání přesně ve výši vámi požadované částky, pokud všechno klapne můžete se tím začít živit a na psaní s klidem zapomenout, protože touto metodou z vaší oběti můžete dostat pěkných pár desítek tisíc měsíčně (při vašem odhalení se opět uchylte do azylu ve věznici nějaké totalitní země).

Vydání

Bod, který je nejméně náročný, v podstatě stačí hotový text poslat zákazníkovi, případně zveřejnit na web. Po odeslání textu doporučuji sekvenci kousání nehtů a panického křiku, protože nemáte jistotu, že vámi zanechané chyby zůstanou neodhaleny. S trochou štěstí chvilku čekání přežijete a budete se moci radostně protloukat psaním textu nového a o poznání zajímavějšího anebo daleko, ale daleko nudnějšího.

Podstatné je za jakýchkoli okolností zachovat chladnou hlavu a nenechat se panikou úplně pohltit. Jak se říká, všeho moc škodí, že?

Závěr

Pouze bych rád podotkl, že nic z výše uvedeného není myšleno vážně, jedná se o recesi.