4 rady, které oceníte, pokud hledáte doučování

Každému se to během školní docházky stane: některý předmět mu zoufale nejde, ale bojí se spolužáky požádat o radu, nebo dokonce začít pátrat po doučování, protože okolí by si určitě říkalo, že je hloupý, když se neučí a za doučování by určitě sklidil posměch.

Není ostuda, když vám něco nejde

Je potřeba si zapamatovat, že zdaleka ne každému jde všechno samo. Člověk se může učit libovolně dlouho, ale bez správné motivace je to zbytečné.  Pro správné učení je nutné zvolit nejlepší prostředí a mnohdy i člověka, který dokáže látku vysvětlit tak, aby vám ji přiblížil, snadněji jste ji pochopili a dokázali si poznatky lépe představit.

Koho si jako doučovatele vybrat?

Z vlastní zkušenosti vím, že nejhorší volbou je člověk vašeho věku. Doučování nakonec brzy sklouzne k přátelskému povídání a ani při nejlepší vůli nedosáhnete kýžených výsledků. Ještě by byl použitelný student jiné školy, kterého neznáte a aspoň ze začátku ho budete respektovat, ale moc velké výsledky si od toho neslibujte, hodí se spíš na rychlé opakování látky před testem.

O něco lépe si povedete s doučovatelem minimálně o generaci starším. Na druhou stranu takoví lidé mají tendenci poučovat a rádi odbočují k vyprávění historek z jejich školních let. Uvědomte si, že za doučování platíte a za svoje peníze chcete, aby s vámi látku někdo probral! Nebojte se doučujícího požádat, aby pokračoval ve výuce.

Jako ideál se jeví doučující o pár let starší než vy.  Nejenže si učivo ještě pamatuje ze školy, ale navíc vám ho dokáže přiblížit (třeba i za použití YouTube). Jestli hledáte doučování pro žáky ZŠ, poohlédněte se mezi středoškoláky.

Jak poznat kvalitního doučujícího?

Správný doučovatel ví, jaké jsou jeho možnosti. Nesnaží se doučovat látku, nebo předmět, který neovládá.  Nesnaží se působit jako vševědoucí, pokud neví něco ze svého oboru, nebojí se to přiznat – je přece taky jenom člověk.

Před první hodinou by měl mít přesně danou cenu a podmínky doučování, řekne vám, co si s sebou na hodinu přinést a zmíní další informace. Časté je, že když na hodinu nedorazíte a neomluvíte se, hodina se počítá jako odučená a vy platíte plnou cenu, naopak když nedorazí doučovatel, máte hodinu zdarma. Nebojte se ho předem vyptat se vše, co vás zajímá a rozhodnout se podle jeho přístupu.

Zároveň si pamatujte, že váš doučovatel není špatný, pokud některou z uvedených věcí nedělá. Dejte na svůj dojem.

Jak se připravit na doučování?

Během hodiny vás nesmí nic rušit. Vypněte mobil s počítačem, na dobře osvětlený stůl připravte pití při sebe i doučujícího. Mějte při ruce učebnice, sešit, psací potřeby, kalkulačku, pravítka a další náležitosti. Před hodinou si poznamenejte, co potřebujete vysvětlit, nebo na konci hodiny doučovateli řekněte, na co se chcete zaměřit příště.

Autorka: Lenka Martinková – http://netradicne-tradicni.blogspot.com/

Přidej komentář