Pomoc, propadám! Aneb jak si pomoci při riziku propadnutí ze školy

Propadnutí je kromě šikany snad největším školním strašákem. Člověk zklame očekávání rodičů a mnohdy i svoje, nastává stres a je potřeba vyřešit, co s tím… Ve skutečnosti propadnutí taková hrůza není, pokud máte dost informací o tom, do čeho jdete.

Pololetí, nebo konec roku?

Hodně záleží na tom, jestli pětku získáte na pololetním vysvědčení, nebo na konci školního roku. V pololetí není kam propadnout, vysvědčení má být spíš indikátor toho, jak si v daném předmětu stojíte a v případě známek, které se vám nezamlouvají, máte dost času zajistit si doučování, nebo přesvědčit učitele o svých schopnostech. Ale ať se budete snažit sebevíc, ze čtyřky jedničku neuděláte, hodnocení se oproti pololetí může změnit jen o stupeň.

Trochu víc vrásek vám udělá pětka na konci školního roku, ale i to se dá poměrně snadno vyřešit. Učitelé v průběhu roku varují, kdo nemá nejlepší skóre. Jestli patříte mezi ně, zajděte si za vyučujícím a zeptejte se ho, jak by to probíhalo, kdybyste zakončili rok nedostatečnou.

Není záškoláctví jako záškoláctví

Nechci k ničemu nabádat a určitě to není správný postup, nicméně některé školy dávají možnost, mít dvě šance na zkoušku. Záleží jen na vás, jestli chcete riskovat, že vám to při zkouškách dají pocítit. Jakmile v předmětu získáte dost zameškaných omluvených(!) hodin, během přípravného týdne můžete jít ke zkoušce, kterou se uzavře vaše klasifikace z předmětu.

Získáte známku na vysvědčení a postupujete do dalšího ročníku. Když se vám povede zakončit nedostatečnou, jste přijati podmíněně a opravit si ji můžete v průběhu září, teprve tady se rozhodne, jestli si předchozí ročník zopakujete, nebo postoupíte. V každém případě strávíte prázdniny nad učebnicí.

Pamatujte si, že na to, jak jste si vedli ve škole, se nikdo ptát nebude. Otázka, co bylo na vysvědčení, se týká jen prvňáčků, ve vyšších ročnících se učíte jen pro sebe. A i kdybyste si museli předchozí ročník zopakovat, je to jen výhoda pro vás: většinu učiva už znáte a povedete si lépe, než vaši spolužáci.

Autorka: Lenka Martinková – Netradicne-tradicni.blogspot.com

7 Comments

    • admin
  1. Daniel Tůba
  2. Eliška
  3. David Čížek
  4. kristian

Přidej komentář