Horší známky ve škole? Na vině je svačina

Výklad ve škole, sportovní aktivity, zájmové kroužky. K tomu hry s kamarády a domácí úkoly. To vše znamená pro děti obrovský energetický výdej. Pokud je dítě nesoustředěné a podrážděné, často bývá příčinou špatné stravování. Chystáte svačinu správně?

Svačiny stejně důležité jako snídaně

Po dlouhém spánku bývá naše tělo v mírném útlumu a řada dětí nemusí pocit hladu po ránu vnímat. Přesto je důležité naučit je dodržovat pravidelný režim ve stravování. Nikdy by neměly vycházet z domu bez snídaně a pokud jdou do školy, musí mít s sebou zabalenou i svačinu. Jestliže zájmové kroužky nebo sportovní aktivity začínají hned po výuce, měly by být takové svačiny dvě. Jedna dopolední a jedna odpolední. Dopolední svačina by měla pokrývat asi deset procent denní energetické spotřeby. V boxu na svačinu nesmí chybět sacharidy, bílkoviny a ovoce.

Zdravá a pestrá svačina

Základní surovinou pro přípravu dopolední svačiny je určitě pečivo. Zapomeňte však na bílé pečivo a sladké housky. Sáhněte po tmavém pečivu. Pokud zrovna nemáte doma, držte se jednoduchého pravidla, že běžný chléb je vždy lepší volbou než bílý rohlík. Tučné potraviny jsou hůře stravitelné, proto do svačin volte místo másla a sádla zdravější náplň. Pustit se můžete do nejrůznějších pomazánek. Se zeleninovými nikdy nešlápnete vedle.

Vyzkoušet můžete celou řadu variant a kombinací

Tvaroh nebo cottage sýr zkuste smíchat s červenou čočkou, cizrnou, ředkvičkou nebo mrkví. Samozřejmě luštěniny jsou vždy dobře uvařeny a celá pomazánka rozmixována do hladka. Zeleninové pomazánky stačí jen mírně ochutit a svačina může být každý den jiná. Správnou potravinou do obložených tmavých rohlíků nebo chlebů je i vejce, tuňák nebo kousky pečeného kuřete. Dopolední svačinu doplňte porcí ovoce a pitím. Pokud dítě odmítá čistou vodu, která je nejlepší volbou, ovocné šťávy hodně nařeďte. Dítě by mělo vypít alespoň jeden a půl litru tekutin.

Těmto potravinám se při svačinách vyhněte

Svačiny, které nemají dostatečnou výživovou hodnotu nebo jsou příliš tučné, bývají i hůře stravitelné. To představuje pro tělo vysokou zátěž a chybí poté dostatek energie na soustředění a pečlivou práci. Je prokázáno že konzumace potravin s vysokým glykemickým indexem vede tělo od hyperglykemie k hypoglykemii, tedy od rychlého nárůstu cukru v krvi k jeho výraznému poklesu. To je důvodem podráždění, únavy, špatného soustředění a neustálé chuti na sladkosti.

Do zdravé svačiny nepatří:

  • salámy a jiné uzeniny,
  • tučné sýry,
  • paštiky,
  • sladké pečivo, buchty, koláče,
  • slazené jogurty,
  • pizza,
  • cukrovinky.

Správná svačinka znamená soustředěné a spokojené dítě s lepšími výsledky ve škole!