Už nikdy nemějte chaos v češtinářských pojmech = čeština ve slovníku on-line

Školní rok nám znovu začal a žáci a studenti se vrací do svýh „oblíbených“ lavic. Současně se začátkem roku se znovu zvýšila laťka ve všech školních předmětech a čeština samozřejmě není výjimkou.

Mnohdy se do nového učiva dostávají nové a nové pojmy/hesla, která žáci a studenti ještě (nebo dokonce už) neznají. A s tím jim pomůže léty prověřený on-line slovník češtinářských výrazů. Jmenuje se Češtinaveslovníku.cz a je dílem hned několika prověřených autorů, kteří se ale primárně věnují pravopisnému serveru Pravopisně.cz a dalším.

Rychlejší procházení díky kategorizaci

Celý slovník je primárně kategorizovaný dle témat – typicky Pravopis, Skladba, Stylistika, Tvarosloví, Literatura, … takže pokud znáte nadřazenou kategorii k vašemu hledanému pojmu, pomůže vám toto členění.

Také jsou všechny pojmy řazené abecedně, takže můžete procházet veškerý obsah dle jednotlivých počátečních písmen. A k rychlejšímu procházení vám pomáhá i vyhledávací políčko s jednoduchým, ale funkčním našeptávačem nejpravděpodobnějších odpovědí na váš dotaz.

Když už najdete konkrétní pojem, je zpravidla členěný hned do několika sekcí:

  1. definice,
  2. příklady použití,
  3. původ slova
  4. dělení slova,
  5. alternativní pojmenování
  6. chybné tvary,
  7. příbuzná slova,
  8. a podobná hesla (na základě kategorie).

Jednotlivé sekce nejsou vypsané u všech pojmů, vždy záleží na možnostech rozebrat daný češtinářských či literární pojem z více úhlů.

Definice a příklady

Definice ale nechybí u žádného z jevů – je to základní určení daného slova v rámci češtinářského kontextu. Právě definice je zpravidla to, co hledá každý žák či student když neví, co vlastně daný pojem znamená. Pro jednodušší pochopení doplňujeme k definici i konkrétní příklady použití.

Etymologický původ

Z etymologického hlediska je u mnoha pojmů velmi zajímavé sledovat, jak dané slovo vlastně vzniklo. Jestli je ryze české, nebo přejaté, popřípadě z jakých historických či lingvistických pohnutek vzniklo.

Jak slovo rozdělit

Dělení slova je jednoduchým pomocníkem pro ty, kteří potřebují určit například předponu, kořen, koncovku, … Rovnou vám u daného pojmu ukáží správné rozdělení, čímž vám ušetří čas.

Možná pojem znáte pod jiným jménem

Často se stává, že daný pojem znáte, jeho definici, víte jak se používá v praxi, ale třeba ho neznáte pod odborným (někdy i latinským) jménem. A právě pro takové případy je zde sekce s alternativními označeními.

Překlepy světu vládnou

Je tomu bohužel tak, ale každý děláme mnohdy chybu – a to i u oficiálních názvů češtinářských pojmů. Proto u citelné části zápisů máme i nejčastější překlepy, které vznikají při psaní.

Příbuznost se nezapře

Nakonec nechybí příbuzní pojmy, které je dobré si projít pro hlubší pochopení daného jevu. Kontext je velmi důležitý, proto příbuzná slovíčka nechybí u většiny zapsaných pojmů v češtinářském slovníku.

Podobná, ale ne stejná

A nakonec nechybí ani podobná hesla, která také poslouží pro kontext – zpravidla jde o hesla, která jsou zařazená ve stejné tematické kategorii jako náš probíraný jev.

S tímhle vším vám může pomoci prověřený češtinářský/literární slovníků pojmů Češtinaveslovníku.cz.

Přidej komentář