10 zásadních tipů, jak se učit rychle a efektivně!

DESATERO, JAK SE UČIT RYCHLE A EFEKTIVNĚ Znáš ten pocit, kdy se potřebuješ rychle něco naučit, ale vůbec Ti to neleze do hlavy? Maturuješ nebo se chystáš splnit jinou zkoušku? Zbývá Ti posledních pár dní, ale bojuješ s prokrastinací? Pak je tento článek určený právě pro Tebe! Pojďme se tedy společně podívat na několik rad, jak se efektivně učit a zároveň se z toho nezbláznit.

Studijní plán je základem

První rada je nesmírně důležitá například pro maturanty nebo někoho, kdo se potřebuje dlouhodobě připravovat na těžkou zkoušku. Často odkládáme povinnosti na poslední chvíli, dny stále rychle ubíhají a pak zjistíme, že nám zbývají poslední tři dny a zmatkujeme. Samozřejmě nevíme, co dřív a tak se přehrabujeme pořád dokola tunou papírů a učebnic, snažíme se zapamatovat si toho co nejvíc.

A zjišťujeme, že si to stejně nepamatujeme, musíme si to stále dokola opakovat a nedostáváme se dál. Studijní plán Ti pomůže splnit vše, co chceš jednotlivé dny stihnout. Nejdůležitější je začít zavčasu a neodkládat učení na poslední chvíli. Dobré je si vzít kalendář a do jednotlivých dnů si napsat rozvrh jako ve škole, například každý den dvě kapitoly. Není nic hezčího, než si odškrtnout hotový úkol!

Barvy, barvy, všude musí být barvy

Zvýrazňovače, fixy, pastelky všech barev! Pomůže Ti to orientovat se v jednotlivých textech, odstavcích a nebudeš v tom mít zmatek. Líp si zapamatuješ nezáživnou látku. Pokud máš fotografickou paměť, rychleji se ti vybaví, co, kde a jakou barvou bylo napsáno. Velmi pomáhá taky kreslení obrázků k danému tématu, spojování si několika věcí dohromady nebo vymýšlení si různých nesmyslných příběhů, které pochopíš jen Ty, ale díky tomu se Ti to nevytratí z hlavy. Zapoj fantazii!

Bez taháku ani ránu!

Nesmírně důležité jsou výpisky. Když se něco naučíš, zavři učebnici, vezmi si papír a tužku a napiš na papír vše, na co si vzpomeneš. Poté nezapomeň své poznámky zkontrolovat, zda se shodují s textem v učebnici. Pokud máš pocit, že jsou v knížce i nepodstatné věci, vypiš si jen to nejdůležitější. Výpisky budou nejen o polovinu kratší, ale i stručnější a přes stres u písemky nebo zkoušení si vzpomeneš alespoň na to nejdůležitější.

Naučte se číst učivo nahlas

Ne každému pomáhá tato metoda, ale pro spoustu lidí je důležité učivo slyšet. Čím víc zapojených smyslů, tím líp. Tady můžeš zapojit i svého spolužáka. Sejděte se a učte se spolu. Můžete opakovat taky přes telefon. Ve dvou se to lépe táhne.

Opakování je matka moudrosti

Nejsme stroje, abychom si vše zapamatovali po prvním přečtení, proto je důležité opakovat si učivo starší, zvlášť, pokud máš krátkodobou paměť. Když budeš mít jistotu, že kapitolu umíš už i pozpátku, můžeš pomalu přibírat další a další kapitoly. Pozor ale na větu „Ještě si to párkrát přečtu.“ Při takovém způsobu mozek časem přestává vnímat, co čteš a nakonec ani nevíš, o čem to je. Větší účinek bude mít opakování po přestávce – tím se dostáváme k 6. bodu.

Dělejte si pravidelné přestávky

Bez přestávek to nepůjde. Pokud máš učivo rozvržené podle první rady, několik krátkých přestávek mezi učením rozhodně neuškodí. Při procházce venku přijdeš na jiné myšlenky. Můžeš zavolat kamarádovi nebo se podívat na film. Hlavně úplně „vypni“ a nemysli na to, kolik toho máš ještě stihnout.

Naučte se dávat sobě odměnu

Pokud splníš naplánované věci, nezapomeň se odměnit něčím dobrým. Může to být sladkost nebo si občas zajdi na nákup a udělej si radost. Bude to pro Tebe motivace a alespoň se budeš mít na co těšit…

Mějte po ruce dostatek jídla a tekutin

Tahle zásada patří do každého zdravého života a u učení to platí dvojnásob. Nezdá se to, ale u přemýšlení spotřebuješ taky spoustu energie a je třeba se dostatečně posilňovat. Při nedostatku tekutin se Ti bude nejen hodně špatně přemýšlet, ale budeš i unavený/á. Pokud Tě učení natolik vyčerpává, že usínáš, zaručeně pomůže kafe nebo vše, co obsahuje kofein. 🙂 Však to znáš…

Dopřejte si dostatek spánku

Pravidelný režim je v tomto případě velmi důležitý, s tím souvisí dostatek spánku. Nemá smysl se učit dlouho do noci. Stačí se učit třeba do šesti hodin večer a další den začít znovu. Dopoledne je období, kdy si člověk dokáže zapamatovat nejvíce informací. Při únavě nemá smysl pokračovat v učení, mozek přestává vnímat.

Finální rada na závěr!

Polož si otázku „Opravdu rozumím učivu nebo se to učím jen mechanicky?“ Je dokázané, že učivo, kterému dobře rozumíme, si zapamatujeme daleko snadněji a rychleji než učivo, které se učíme jen mechanicky – jako básničku ve školce.

Tohle je několik jednoduchých rad a věřím, že Ti to alespoň trošku pomůže. Hodně štěstí! 🙂