Jak si nejlépe osvojit cizí jazyk

S dalším rokem přichází další nová předsevzetí a jedno z nejrozšířenějších je, začít se učit nový jazyk. Samozřejmě existuje spousta škol a kurzů, které vám s osvojením dalšího jazyka dokáží pomoci. V tomto článku si přiblížíme typy a triky, jak se sami můžete dostat k lepšímu výsledku.

NEPODCEŇUJTE ZÁKLADY

Jeden z největších problémů je to, že lidé chtějí jazyk umět co nejrychleji a nemají potřebnou trpělivost. Neměli byste však přehlížet základy. Učte se gramatiku, protože bez zvládnutých základů nebudete mít na čem stavět. Pokud se jazyk učíte v kurzech nebo ve škole, gramatiku vám nejspíše vštěpí tam. Pokud jste se však odhodlali jít do téhle výzvy sami, nebojte se trochu sáhnout do financí a pořídit si kvalitní učebnici. Ta vám pomůže nasměrovat se správným směrem a pochopit základy v takovém rozsahu, který je potřeba ke zvládnutí běžné konverzace.

SLOVNÍ ZÁSOBA JE ZÁKLAD

Bez slovní zásoby nemůžete v žádném jazyce fungovat. Učte se nejvíce slovíček, co to půjde. Rozšiřovat zásobu můžete například různými zábavnými testy na internetu. Také existují aplikace do chytrého telefonu, které vás procvičí. Opakování je matka moudrosti. A tak si slovíčka určité lekce sepište a každé ráno u snídaně si je dvakrát projeďte. Zapamatujete si je, ani nebudete vědět jak.

POSLOUCHEJTE

Jedna z nejdůležitějších věcí je poslech. Však mateřštinu jste si také osvojili hlavně posloucháním ostatních. Pouštějte si filmy v originálním znění, seriály nebo třeba písně. Ze začátku je ideální pustit si film v českém jazyce. Poté v cizím jazyce s našimi titulky. Následně v cizím jazyce s cizími titulky. No a nakonec pouze v cizím znění. Uvidíte, jak rychle se budete zlepšovat.

MLUVTE

Snad tou nejdůležitější součástí je mluvení. Úplně nejlepším řešením je mít někoho známého, kdo daný jazyk ovládá a mluvit s ním. Ne každý má však to štěstí někoho takového znát. Existují ale různé webové stránky, na kterých vyplníte z jaké jste země a jaký jazyk se chcete naučit. Web vám sám vybere vhodné kandidáty, se kterými si můžete psát nebo volat. Ze začátku můžete mít trému, ale nebojte se.

Žádný učený z nebe nespadl. Nesmíte se bát mluvit. Pro příklad můžeme uvést Interpals, kde najdete lidi z celého světa. Nejen, že můžete od rodilých mluvčích posbírat spoustu užitečných rad, ale poznáte jazyk i z hovorové stránky a přiučíte se výrazy, které v učebnicích nenajdete.

NEBOJTE SE DĚLAT CHYBY

Nenechte se svazovat tím, že budete mít strach, že uděláte chybu. Těmi se člověk učí a čím víc jich uděláte, tím spíš si pro příště budete pamatovat, jak má vše být správně. Nenechte se odradit maličkostmi a spíš v nich hledejte poučení.

BUĎTE TRPĚLIVÍ

Ne každý má vlohy na cizí jazyky. To ale neznamená, že se musíte vzdávat. Buďte trpěliví. Když překonáte těžké začátky, čeká vás za odměnu radost z postupu. Cizí jazyk vám může pomoci nejen s cestováním, s hledáním práce, s poznáváním nových lidí, ale také s vlastní sebejistotou a lepším pocitem. Opravdu to stojí za to.