Jak probíhá registrace na ÚP = NÁVOD pro studenty

V současné době je nezaměstnanost stále aktuálním tématem. Po finanční krizi z roku 2009, kdy nezaměstnanost dosáhla 8 % , se zdá současná míra nezaměstnanosti která činí 5,3 % poměrně nízká, ale i tak se registraci na Úřadu Práce nevyhne spousta lidí.

Co si nezapomenout při registraci?

Jak taková registrace na ÚP probíhá a co si nezapomenout vzít s sebou se dozvíte právě zde.

Nejprve k těm důležitým věcem, které je potřeba si ohlídat v první řadě: na ÚP se musíte zaregistrovat (pokud tedy máte zájem pracovat) nejpozději do tří pracovních dnů od skončení studia, v případě, že už dále ve studiu nebudete pokračovat, nebo po skončení Vašeho předchozího zaměstnání.

Pokud byste se chtěli dostavit na Úřad Práce dřív, například v době kdy stále ještě pracujete nebo studujete, bude to sice vypadat, že máte zájem, ale pošlou Vás domů. V případě, že se během 3 pracovních dnů nedostavíte zaregistrovat se na ÚP, nezapomeňte se zastavit alespoň na pobočce Vaší pojišťovny kde s Vámi úřednice za přepážkou vyřeší placení zdravotního pojištění.

Co si s sebou vzít když se jdete zaregistrovat

Určitě bude potřeba Váš OP a také je dobré si vzít tužku, kterou si vyplníte formulář, který je k dostání na pobočce každého OP. Dále záleží na tom, zda jste ukončili zaměstnání, nebo školu, podle toho je potřeba si přibalit odpovídající dokumenty. Pokud jste již pracovali a byli jste nuceni odejít, nebo jste zaměstnání ukončili z vlastní vůle, je potřeba přinést Zápočtový list z posledního/ předchozího zaměstnání, Doklad o ukončení zaměstnání a doklad o dosaženém vzdělání.

V případě, že jste ukončili studium a chcete se zapsat na ÚP, nezapomeňte přinést potvrzení o ukončení studia (výuční list, maturitní vysvědčení, vysokoškolský diplom). V případě, že máte nekolidující zaměstnání, tzn. pracujete na DPP či DPČ je potřeba doložit i odpovídající smlouvy a Váš měsíční přivýdělek nesmí přesáhnout hranici poloviny minimální mzdy, jinak nemáte právo být zapsání na ÚP.

Pro zdravotně znevýhodněné doporučuji přinést si s sebou i dokumenty, které Vaše postižení potvrzují. Nejenom, že budete mít nárok na příspěvky, ale také to zohlední ve Vaši žádosti o zaměstnání a nebudou Vám vyhledávat pracovní místa, která nejste schopni vzhledem k svému zdravotnímu stavu vykonávat.

Jak bude první návštěva ÚP probíhat

Když přijdete na Úřad Práce a budete se chtít zapsat a hledat nové zaměstnání, nejprve ze všeho je nutné vyplnit příslušný formulář, který bude na dobře viditelném místě i se vzorem, který Vám u některých políček může pomoci. Formulář je potřeba pečlivě a upřímně vyplnit a v případě, že máte nárok na podporu, nezapomeňte vyplnit i druhou část formuláře.

Potom už stačí s vyplňeným formulářem vystát frontu-možná Vás překvapí jak je na ÚP živo, úřednice od Vás přijme formulář, zapíše Vás do evidence a poté bude následovat schůzka s Vaším novým „opatrovníkem“, ke kterému budete docházet na pravidelné schůzky a společně se budete snažit najít tu nejlepší práci právě pro Vás.

Skupinová informativní schůzka

Od svého opatrovníka dostanete i kartičku se svým jménem, do které se budou zapisovat dny ve které se máte dostavit na Úřad Práce a také na ní je políčko do kterého se vyplňuje důvod Vaší návštěvy. První schůzka proběhne se všemi ostastními nově zaregistrovanými uchazeči o zaměstnání.

Na tuto informativní schůzku je důležité donést svůj životopis a také si přinést tužku a papír abyste si mohli popřípadě dělat i nějaké poznámky. Schůzka Vám poskytne veškeré informace, které jako uchazeč o zaměstnání potřebujete znát a dozvíte se také o svým právech a povinnostech.