Jak si neudělat ostudu na pracovním pohovoru – základní etiketa

Pracovní pohovor je branou k vysněnému zaměstnání. Co je třeba vědět a jak se připravit, než vyrazíte na osobní setkání s vaším budoucím zaměstnavatelem? Je třeba dodržet celou řadu pravidel. Seznamte se s nimi i vy.

Co musí vědět dámy před pracovním pohovorem

Jako první budou dámy přemýšlet nad oblečením. Nerozhoduje roční období, ve kterém se pracovní pohovor koná. Dámy mohou zvolit sukni, kalhoty, šaty i kostýmy. Pro oblečení však platí několik zásad. Sukně i šaty by měly být pouzdrového střihu. Pokud zvolíte jiný model měl by mít jednoduchý a formální vzhled. Sukni doplňte halenkou a dejte pozor na nevhodně rozepínající se knoflíky.

Oblečení vždy volte dvouvrstvé. Přes halenku nebo šaty patří sako, může být i z velmi lehkého materiálu v případě pohovoru v létě. Nenoste výrazné šperky a použijte jednoduché líčení. Velký pozor na výraznou barvu na vašich nehtech. Doporučuje se dokonce odstranit umělé nehty nebo alespoň zkrátit jejich délku a použít transparentní lak.

Pokud máte v obličeji piercing, vyjměte jej. Snižte i počet náušnic na jeden pár. Dámy s tetováním by jej měly zakrýt oblečením. Oblečení volte tak, aby zahalovalo ramena a sukně musí mít délku ke kolenům. Boty by měly být uzavřené a na podpatku. Neberte si s sebou objemnou ani barevně výraznou kabelku. Vlasy mohou zůstat rozpuštěné, ale účes by měl působit uhlazeným dojmem. Pozor na nadměrné používání parfémů.

Ne pro dámy:

 • viditelné tetování nebo piercing,
 • výrazné šperky,
 • barevné prameny vlasů,
 • průsvitné materiály oblečení,
 • výrazné vzory na oblečení,
 • dlouhé, různobarevné umělé nehty,
 • vyzývavý výstřih, halenky s odhalenými zády nebo rameny.

Na co si musejí dát pozor pánové

Pánové to mají s otázkou oblékání vždy snadnější. Pro ně platí stejná zásada, jako při všech formálních událostech. Na pracovní pohovor se přichází v obleku. Přijatelná je i volba saka a kalhot. Nikdy však neoblékejte sportovní saka, které mají různé ozdobné prvky jako například záplaty. Košile by měla být jednobarevná s dlouhým rukávem. V letním období máte možnost obléci košili a kalhoty.

I tehdy by však košile měla mít dlouhý rukáv. K obleku nebo kalhotám nikdy nepatří tenisky a barevné ponožky krátké délky. Do kapes u kalhot si nevkládejte klíče, mobilní telefon ani peněženku. To vše patří při pracovním pohovoru do pánské tašky. Nikdy nenoste pokrývku hlavy, výrazné šperky, opasky s barevnými sponami.

Ne pro pány:

 • neformální oblečení,
 • pokrývky hlavy,
 • barevné ponožky,
 • tenisky nebo otevřená obuv,
 • předměty v kapsách u kalhot.

Pro všechny platí určitá společenská pravidla

Celá řada pravidel platí pro pány i dámy. Vždy si vypněte mobilní telefon. Přípustné není ani vibrační vyzvánění. Mobilní telefon neodkládejte na stůl vedle sebe. Při příchodu do místnosti se posaďte až je vám místo k sezení nabídnuto. Váš úsměv patří všem osobám v místnosti, při odpovídání na otázky udržujte oční kontakt. Neodmítněte nápoj, pokud je vám nabídnut. Pokud kouříte, dbejte o to, aby cigaretový dým nebyl z vašeho oblečení cítit. Nikdy při pracovním pohovoru nežvýkejte. Odpovědi na otázky by měly být v jednoduchých větách a odpovídejte tak, aby vás dobře slyšely všechny osoby.

Tip, jak zvýšit šance na získání pracovního místa

Jakmile jste pozváni na pracovní pohovor, pečlivě si prostudujte internetové stránky vašeho potencionálního zaměstnavatele. Měli byste znát sortiment zboží, které nabízí i hlavní přednosti zboží. Znát významné zákazníky, pokud jsou to velké firmy. Připravte si odpověď na otázku, proč chcete zaměstnání získat a proč toužíte po zaměstnání právě u této firmy. Seznamte se s úspěchy, kterých firma v minulosti dosáhla.

Od získání vysněného zaměstnání vás dělí už jen pár týdnů. Projděte si nabídky pracovních pozic.