6 klíčových TIPŮ jak přežít ZKOUŠKOVÉ období = průvodce pro VŠ

Zkouškové období je noční můra každého vysokoškoláka. Vlastní příprava a průběh těchto zhruba dvou měsíců je dosti individuální a je na každém, jak se k tomu postaví. Jsi studentem na VŠ a dělá ti zkouškové problémy? A nebo jsi student SŠ a na vysokou se teprv chystáš? Tak čti dál, protože se dozvíš, jak efektivně zvládnout zkoušky a ještě k tomu mít dobré známky. To vše bez zbytečného stresování. 

Sestavte si zkouškový plán

Dobré načasování a plánování dopředu je základem vašeho úspěchu. Řada studentů si zbytečně nakládá na svá bedra příliš mnoho a v závěru se pak divý, proč danou zkoušku neudělali a musí jí znovu opakovat. Vždyť je to celé zbytečné. Rozhodně nemá cenu nikam spěchat. Je důležité, abyste si určili, které zkoušky jsou nejtěžší a které naopak nejlehčí. Na ty nejlehčí vám postačí několik dní, na některé dokonce i jeden den, ale těm nejtěžším je třeba věnovat i několik týdnů.

Dále je třeba si říct, zda chcete začít od nejlehčích zkoušek či naopak. Obě strategie mají své pro i proti. Pokud začnete od nejlehčího, budete mít pocit, že zkouškové není zas tak těžké, dostanete své první známky, kredity a budete motivovaní na další učení. Ke konci vám však zbudou ty nejtvrdší oříšky a v závěru byste nemuseli stíhat zkouškové dokončit. Pokud naopak půjdete od nejtěžšího, tak si na začátku prožijete peklo, ale na konci budete vítězové.

Hrozí zde však riziko, že pokud tyto těžké zkoušky na začátku nezvládnete a budete si zapisovat další a další termíny, dostanete se do bludného kruhu, kdy nebude stíhat ani ty lehké zkoušky. A přesně proto je dobré plánování důležité.

Zjistěte, kdy váš mozek pracuje nejlépe

S časem bude souviset i druhý bod. Je důležité abyste pochopili svůj mozek a zjistili, ve kterých hodinách vám jde učení nejlépe. Samozřejmě řada studentů se učí od rána do večera, ale jet v takovémto tempu není vůbec jednoduché a už vůbec ne po dobu dvou měsíců. I zde se názory a strategie řady studentů dosti liší. Někteří se učí nejlépe od rána do odpoledne a večer se věnují tomu, co mají rádi. Ti druzí to mají přesně naopak. Začnou odpoledne a učí se klidně do tří do rána. Každému zkrátka vyhovuje něco jiného a je na vás, abyste si našli ten nejvhodnější čas.

Vyhněte se rušivým vlivům

Při učení se nesmíte nechat ničím rozptylovat. Najděte si vhodnou místnost, ve které vám učení půjde lépe. Nemusíš to být nutně váš pokoj. Zrovna tam je plno věcí, které vás budou odvádět od učení. Vhodná je třeba kuchyň a pokud nechcete sedět doma, lze využít i knihovnu. Soustředění je další základní kámen vašeho úspěchu. Studentům, kteří jsou na 100 % soustředění, pak stačí párkrát přečíst dané téma a jsou na zkoušku připraveni. Naopak studenti, kteří každou druhou minutu kontrolují messenger a instagram, se nemohou plně soustředit a dané téma tak často nepochopí.

Porozumění

Slovo pochopit nás přivádí k další myšlence. Snažte se dané téma spíše pochopit než se ho učit nazpaměť. Bude se vám při zkoušce lépe mluvit a celá zkouška pak vynikne, jako jakýsi rozhovor dvou lidí, kteří jsou znalci ve svém oboru. Některá témata se však pochopit nedají a nezbývá nic jiného, než si je opakovat dokola a dokola.

Neporovnávejte se s ostatními

Je třeba se informovat o tom, jak si vedou vaši spolužáci, ale pamatujte, že každý má své vlastní tempo. Proto se nesmíte zbytečně stresovat kvůli tomu, že vaše kamarádka už má hotové čtyři zkoušky a vy zatím jednu. Pokud jste si sestavili dobrý plán a jedete podle něj, jednoho dne zkouškové dokončíte.

Mějte kvalitní materiál

Vaše poznámky z přednášek jsou asi to největší zlato, které můžete při zkouškovém mít. Ruku na srdce. Ne každý si umí vypracovat sám dobrý materiál a ne každý chodí na přednášky. Pokud nemáte dobré poznámky, požádejte své spolužáky a kamarády, ale pamatujte, že pokud berete, je třeba i dávat. Pokud nemáte poznámky a ani kamarády, pak je tu server primat.cz, kde najdete celou řadu vypracovaných materiálů od starších studentů. Materiály však nejsou zcela zdarma. Dají se koupit za místní měnu, které se říká banán (studenti pak zřejmě představují opice). Banány si můžete koupit za reálné peníze a nebo je získat prodejem svých vlastních materiálů.

Nestresujte se

Poslední bod asi těžko ovlivníte, ale uvědomte si, že pokud zkoušku nedáte na poprvé, jsou tu dva další pokusy. Zbytečně však neriskujte a na zkoušu běžte raději kvalitně připravení a snažte se jí udělat na poprvé. Především v prvním ročníku budete pociťovat veliké stresy a vaše hladina kortizolu bude na té nejvyšší možné hladině. Ale postupem času, až budete v dalším ročníku, stres z vás opadne a budete pociťovat jen lehké pocení a zvláštní pocit v žaludku půl hodiny před zkouškou.