Několik cenných rad pro prváky vysokoškolského studia

A už je to zase tady… neoblíbený začátek školního roku se kvapem opět blíží. I přesto že mladí kolegové ze středních škol si už „odkrucují“ druhý týden a vysokoškoláci mohou ještě pár dnů či týdnů si užít prázdniny, určitě se blížící nástup do dalších ročníků vysokoškolského studia vyskytuje v podvědomí akademických studentů. Pojďme se mrknout na pár rad, ať je pro Vás začátek trnité akademické cesty co nejsnadnější.

Určitě navštivte alespoň začáteční přednášky

Při první přednášce se zpravidla začíná s krátkým představením učitele a organizací průběhu semestru, kde se dozvíte podmínky pro absolvování předmětu. Je tedy důležité být v obraze a vědět co vše je třeba vykonat pro ukončení předmětu. Podmínky vykonání předmětu jsou sice vidět i na internetu, ale učitelé často říkají vzorové otázky ke zkoušce, což se Vám může později dost hodit.

Poznej povahu učitele

Na první přednášce navíc můžeš rychle odhalit, zda-li je profesor pruďas, nebo pohodový flegmatik. Některým učitelům je vysloveně jedno, jestli se ukážeš na jeho přednášce nebo ne. Dobré je taky zjišťovat informace o učitelích od starších kolegů, kteří už mají s daným učitelem zkušenost. Informace můžeš čerpat na primat.cz, nebo na facebookových skupinách tvojí fakulty, kde se dozvíš hodně názorů na tvého kantora a budeš si moct udělat obrázek. Případné chození či nechození na přednášky pak může mít velký vliv na to, jestli daný předmět vykonáš.

Studijní materiály je lepší mít včas

Určitě se Vám bude hodit, když budete mít studijní materiály sebou už na první přednášky. Nemusíte si pak všechno složitě psát sami, ale stačí, když si budete dělat poznámky, co se změnilo oproti předchozím létům. Obsah přednášek, ale i cvičení, je opět dostupně ve většině případů na primatu (alespoň to tedy platí pro první ročník), nebo neváhejte kontaktovat známé a kamarády z vyšších ročníků.

A ještě jedna dobrá rada: učte se průběžně a průběžně opakujte, neboť těch pár týdnů, které semestr čítá (většinou 14), uběhnou jako voda a najednou je zde zápočtové a zkouškové období.

Jak se říká, štěstí (zejména to u zkoušek) přeje připraveným. Tak hlavu vzhůru a hodně štěstí za Vaší cestou k akademickému titulu!

Přidej komentář