Proč studovat VOŠ a ne VŠ

Maturita na krku a myšlenky, co dál, jsou vtíravější a vtíravější. Nabízí se možnost vysoké školy, vyšší odborné školy (trvá zpravidla tři roky, je nabízena především absolventům středních škol zakončených maturitou a odcházíte s titulem DiS. – tedy diplomovaný specialista) nebo jít pracovat. Poslední možnost se Vám nezamlouvá a nevíte, kterou ze dvou předchozích možností si vybrat. Proč byste si měli vybrat vyšší odbornou školu a ne vysokou?

1. Praxe

Vyšší odborné školy se více zaměřují na odbornou praxi než na teoretickou část. Samozřejmě teorii a zkouškám z ní se nevyhnete, ale praxe budete mít opravdu požehnaně. Každou absolvovanou praxi můžete také uvést do svého životopisu, což se v něm bude krásně vyjímat. Z odborné praxe můžete též tvořit portfolio, které Vám následně pomůže jako uchazeči o zaměstnání. Váš budoucí zaměstnavatel jistě ocení, že přicházíte s čerstvým razítkem diplomovaného specialisty a zároveň už za sebou máte nějakou praxi.

2. Učí Vás odborníci

Většina učitelů na vyšší odborné škole jsou odborníci z oboru. Takže můžete mít jistotu, že teorii, kterou Vám předávají, nemají pouze naučenou ze školy, ale že si opravdu prošli praxí.

3. Osobní přístup

Vyšší odborné školy většinou nebývají tak velké, a tak se úplně běžně stává, že když potkáte někoho z vyučujících na chodbě, osloví Vás vaším jménem. Můžete mít jistotu, že pokud chodíte na přednášky, učitelé si Vás rozhodně pamatují. Díky velikosti školy je tu rozhodně větší možnost individuálního přístupu, a tak se nemusíte bát, že se na Vás v době konzultačních hodin nedostane řada.

4. Bakalářské studium poté trvá pouze rok

Pokud se v průběhu studia rozhodnete, že byste přece jenom chtěli titul Bc. (= bakalář), jeho studium potom bude trvat pouze rok. Tudíž během 4 roků získáte dva tituly – před jménem a za jménem.

5. Levnější než soukromá VŠ

Za soukromou vysokou školu můžete za jeden jediný semestr utratit opravdu velkou sumu peněz. Vyšší odborná škola je levnější a i přesto má všechny výhody oproti vysoké škole sepsané výše. V podstatě na soukromé vysoké škole si musíte osobnější přístup zaplatit a stejně se kvůli svojí velikosti se vyšší odborné škole nevyrovná.