Studium v zahraničí = jaké má výhody a nevýhody?

Přemýšleli jste někdy o studiu vysoké školy v zahraničí? Chystáte se vyrazit mimo Česko a začít nový studentský život někde jinde? Jedná se o obrovskou příležitost a nezapomenutelnou zkušenost, ale přináší to s sebou i spoustu nevýhod, které člověk před zahájením studia musí vzít v potaz.

Finance v zahraničí

Hlavním a asi tím nejdůležitějším faktorem jsou peníze. Nejenže se ve většině zahraničních vysokých školách platí školné, ale i žití stojí podstatně víc než v České republice. Velikost školného záleží na zemi a na škole. Některé školy také nabízejí stipendia nebo půjčky. Například v Dánsku nebo ve Skotsku se školné stejně jako v České republice neplatí.

Co se žití týče, záleží, kde se rozhodnete studovat. Sice se v Dánsku neplatí za školné, ale žití vyjde mnohem dráž než v zemích, kde se za studium platí. Největším finančním problémem je ubytování, které musíte pečlivě hledat.

Někde nabízejí koleje nebo studentské domy, kde bydlíte s několika dalšími lidmi. Abyste našli něco levného sle zároveň vcelku solidního, budete potřebovat pevnou vůli, nervy, trpělivost a hlavně štěstí.

Náklady na jídlo, oblečení, kosmetiku, atd. se poté zdají jako to nejmenší, ale když se to vše sečte, i tyto věci se musí vzít v úvahu.

Cizí jazyk a budoucí zaměstnání

Studium v zahraničí znamená, že se mistrně naučíte jazyk, v kterém studujete, a také jazyk, kterým se v daném státě mluví. Naučíte se ovládat cizí jazyky i obor, který studujete, což vám přinese řadu výhod do budoucna. Jazyky se člověku hodí vždy a po vystudování oboru v určitém jazyce znamená, že v zahraničí budete moci i pracovat. Snadněji si v zahraničí najdete práci, která vás uživí. Po studiu v zahraničí je jednoduší odcestovat pryč za prací nebo zkrátka jet tam, kam vás to táhne.

Jiné studijní metody

Na každé univerzitě existují i jiné formy studia a různé studijní metody. V zahraničí můžete poznat úplně jiný styl učení. I zkoušky mohou probíhat jiným způsobem. V České republice se hodně uplatňují ústní zkoušky, zatímco v zahraničí se dočkáte většinou zkoušek psaných.

Na druhou stranu v zahraničí máte možnost se více projevit, jelikož často pracujete v malých skupinách, kde resite daná témata a zpracováváte různé projekty.

Jiné a zajímavé obory

Jedním z hlavních důvodu, proč lidé chodí studovat do zahraničí, jsou obory, které v České republice vůbec neexistují. Některé obory zkrátka v Česku nenajdete a pokud je chcete studovat, měli byste se poohlednout v zahraničí. Sice se občas jedná o velký risk, ale stojí to za to!