První školní rok na střední škole. Jak hluboko do peněženky budete muset sáhnout?

Nový školní rok je tu. Při pořizování výbavy pro prvňáčka se vaše peněženka určitě radovat nebude, ale na co se musíte připravit u vašeho začínajícího středoškoláka?

Střední školy se snaží nalákat, co nejvíce nových studentů a tím zvyšují i standardy a výdaje, které jdou samozřejmě z kapes nás rodičů. Střední škola není vůbec levná záležitost, i když se nejedná o jednu z těch soukromých. Pokud chcete vašemu dítěti zaručit lehký průběh studia musíte se připravit na výdaje, kterým se nevyhnete.

Poplatky

Ihned při prvním dni ve školní lavici na střední škole vám vaše dítě oznámí cenu poplatků, které škola požaduje. Jedná se o SRPŠ a AŠSK. SRPŠ neboli Sdružení rodičů a přátel školy, na kterém se řeší všechny otázky týkající se školy a z jehož fondu se dotují například kulturní a sportovní akce. Na některých školách se vyskytují i AŠSK neboli Asociace školních sportovních klubů ČR, která podporuje sportovní aktivity ve školách. Oba poplatky vás vyjdou na 330 Kč. Ceny se mohou lišit, protože některé školy vyžívají i další poplatky na elektřinu a další.

Učebnice

Nedílnou součástí studia jsou i učebnice. Právě na nich utratíte nejvíce peněz. Na mnoho školách existují i takzvané burzy učebnic, kdy studenti prodávají své použité učebnice nižším ročníkům. V poslední době jsou školy v tak zvané fázi obnovy, kdy začínají učit podle modernějších a zábavnějších učebnic. Proto musíte počítat i s dražší variantou a pořídit učebnice nové. Většina učebnic se pohybuje od 100–300 Kč. Naopak jazykové učebnice bývají dražší, kdy se cena pohybuje kolem 400–600 Kč a je zde i možnost pořízení pracovních sešitů, které v mnoha případech stojí 100–200 Kč. Na některých středních školách nabízí i hromadné objednávky učebnic se slevou, ale jen v málo případech. Většinou platí pravidlo čím starší vydaní učebnic tím více odpovědnosti na získání dopadá přímo na vás.

Stmelovací kurz

Úplně tím prvním a nejdůležitějším výletem s novou třídou je pro vašeho středoškoláka stmelovací kurz. Tyto kurzy se pořádají na 1-2 dny někdy i déle podle výběru škol. Zde se nový studenti ze stejných tříd seznamují, proto je důležité, aby se ho vaše dítě zúčastnilo. Nikdy se nejedná o nic levného, a proto se připravte na cenu kolem 1000–4000 Kč.

Výbava

Pokud jste si mysleli, že výbava je nutná jen pro vzorné prvňáčky jste na omylu. I studenti středních škol potřebují výbavu. Mnoho učitelů středních škol si zakládá stejně jako na základních školách na určitých typech sešitů. Což pro vás znamená opětovné hledání čísel sešitů podle výběru učitele. Jediné, co vám můžeme zaručit je, že se pořádně zapotíte. Samozřejmostí jsou i rýsovací pomůcky a vybavený penál. Pokud doma nevlastníte matematické tabulky nebo slovníky musíte počítat i s jejich koupí. Mnoho učitelů tyto pomůcky vyžaduje. Další stránkou je i výběr batohu cena je jen na vás. Se vším všudy vás taková výbava vyjde při dobrém a ekonomicky výhodném výběru do 1000 Kč.

Kultura a sport

Během roku musíte počítat s mnoha kulturními a sportovními akcemi. Ceny vstupného nejsou tak závratné, ale výdaje určitě navýší. Další a dražší součástí studia na střední škole jsou exkurze, které vám už možná se svojí cenou udělají mírnou vrásku na čele.

Kurzy

Hned první rok střední školy pořádají lyžařský kurz. S tím je spojeno i potřebné vybavení. Proto je jasné, že v tomto období si sáhnete hluboko do kapsy. Pokud jste rodina vášnivých lyžařů máte na půl vyhráno. Pokud ne, přichází na řadu rozhodování, zda výbavu koupit či půjčit. V průměru vás vše vyjde přibližně na 5000 – 10 000 Kč.

Výlety

Jednou z oblíbených aktivit studentů jsou výlety na konci školního roku. Proto je dobré dopředu počítat s výdaji kolem 500–3000 Kč podle typu výletu a lokality, kterou škola vybere.

Být rodičem studenta střední školy není žádný med. V průměru vás první rok studia vyjde přibližně na 12 000 Kč a více. Ale nezoufejte ceny můžou být i nižší a střední školy mohou mít i různá kritéria.