4 užitečné TIPY jak se připravit na maturitu #zeživota

Únor je skoro za námi a maturita se nevyhnutelně blíží. Pro ty, kteří letos končí střední, to znamená začátek období plného stresu a odříkání. Co očekávat a jak se správně připravit na zkoušku dospělosti?

Hlavně v klidu – i před maturitou

Maturita je první velká zkouška, která tě jako čerstvě dospělou potká a nástin toho, jak probíhají zkoušky na vysoké. Nemusíš se ale ničeho bát, protože se správnou přípravou jí zvládneš levou zadní. Proto první pravidlo přípravy na maturitu je – NEPANIKAŘ.

Panika nejenom že nepomáhá, ale okrádá tě o drahocenný čas, který bys mohla trávit přípravou nebo odpočinkem. Navíc většinou způsobí to, že si věci hůř zapamatuješ nebo ve stresu popleteš. Je tedy dobré si uvědomit, že maturita je jenom zkouška a za nesplnění se hlavy nesekají.

Plánování je základ

Pravidlo číslo dva – nenechávat to na poslední chvíli. I když to teď může vypadat, že máš spoustu času, zahálet se nevyplácí. Pokud si zpracováváš otázky sama, doporučuji si už teď alespoň zkusit, jak dlouho ti průměrně jedna otázka zabere. Stačí k tomu vytvořit dvě nebo tři otázky a budeš mít přehled. Já osobně jsem si myslela, že mi to zabere pár hodin, ale nakonec to bylo spíš pár dnů a musela jsem se spokojit s otázkami vypracovanými staršími ročníky.

Nejlepší je vytisknout si měsíční kalendář, protože je přehlednější než diář a je méně pravděpodobné, že něco přehlédneš. Zkus si naplánovat vytváření otázek a jejich učení. Nezapomeň přidat opakování a učení prokládej dny volna. Pokud si mezi otázkami odpočineš, učení bude efektivnější a nebudeš tak vysílená.

Abys zůstala motivovaná, slib si nějakou odměnu za zdárné složení maturity. Teď to může znít směšně, ale s motivací jde opravdu všechno lépe. Může to být cokoliv, co tě udělá šťastnou, ať je to sebedivnější. Já si například koupila letenku do Londýna s odletem pár dní po maturitě.

Sama zvaž kolik času potřebuješ

Jelikož právě ty znáš sama sebe nejlíp, musíš si sama uvědomit, kolik času ti učení daného předmětu zabere a jaká metoda je pro tebe nejefektivnější. Někomu pomáhá si látku číst nahlas, učit jí svého domácího mazlíčka, opisovat zápisky nebo se učit s kamarádem. Hádám, že za ty roky studia jsi už sama přišla na svojí metodu, pokud ne, prostě zkus všechny vyjmenované a uvidíš, která ti sedne.

Pokud si nemůžeš nějakou věc zaboha zapamatovat, napiš si klíčová slova na lepící papírky a rozmísti je doma na místa, která nejvíce navštěvuješ (na ledničku, nad postel..). Pokaždé, když půjdeš okolo, si věc zopakuješ a navíc si jí spojíš s daným místem, takže si ji snáz zapamatuješ.

Mysli taky na přijímačky

Důležité je se v předmaturitním spěchu na chvíli zastavit a uvědomit si, jak chceš ve studiu pokračovat a co pro to musíš udělat. Většina vysokých škol s humanitním zaměřením se spoléhá na SCIO testy, naopak přírodovědecké obory mívají vlastní přijímací zkoušky. Ať už směřuješ jakýmkoli směrem, neměla bys přípravu podcenit. Přijímačky se konají většinou v pomaturitním období okolo června, ale SCIO testy běží už teď a je lepší zúčastnit se více pokusů. Proto si dopředu zjisti co musíš udělat pro přijetí na svou vysněnou školu a začni se včas připravovat.

Všem maturantkám přeji šťastnou ruku a chladnou hlavu. Pokud budeš připravená, nemůže tě nic zaskočit a ty už teď víš, jak na to!