Příprava ke SCIO testům, aneb jak mít větší šanci na úspěch?

Začal váš poslední rok na střední škole. Rok plný učení a do toho ještě různé přijímací zkoušky na vysoké školy. Mnoho vysokých škol si za poslední léta zvolilo Národní srovnávací zkoušky od společnosti SCIO. Je to vaše noční můra? Nemusí! Dám vám několik typů, jak se na takové zkoušky připravit a zdárně je složit!  

Pomocná berlička od SCIO

I samotná společnost SCIO se snaží studentům vytvořit půdu, která bude co nejlepší, pro úspěšné přijetí na vámi vybranou vysokou školu. Možností, které nabízí je nespočet. Pravda, nic není zadarmo, ale pro přijetí ke studiu na VŠ se to rozhodně vyplatí! A nejen pro přijetí.

Jejich tištěná publikace – cvičebnice je velice vyhledávána!

I já při učení k NSZ tuhle možnost využila a rozhodně mi dost pomohla! V nabídce máte jak OSP, tak i ZSV. Rozhodně se do těchto cvičebnic vyplatí zainvestovat, protože zde naleznete ukázkové testy nejen s výsledky, ale hlavně s jejich odůvodněním. To je dost základní bod, od kterého můžete rozvíjet svou přípravu.

Rozhodně se vyplatí využít i jejich prezenční kurzy! Máte to jako takovou „cvičebnici live“. K OSP a ZSV je tu navíc i možnost matematiky. Kurzy se nabízí ve více městech, což je obrovská výhoda i pro ty, kteří nejsou zrovna z Prahy nebo Brna. V jejich ceně dostanete nejen tištěný materiál k přípravě, ale hlavně osobní přístup lektorů, kteří vám dopodrobna vysvětlí veškeré dotazy k testům. Stačí se jen zeptat. Nemusíte se navíc bát davu lidí. Kvůli individuálnímu přístupu jsou tvořeny malé skupiny!

Když nechcete využít variantu prezenčních kurzů, je tu možnost online kurzu.

Po zaplacení kurzu se vám otevře několik desítek lekcí s více než tisícovkou výkladů i komentovaných úloh. Najdete zde souhrnné vysvětlení všech oblastí, které se vám mohou hodit i jako příprava k maturitě!

Jako novinku má SCIO formu neomezené přípravy. Sice je to ta nejdražší varianta, ale obsahuje toho opravdu dost. V rámci tohoto balíčku si platíte za online kurzy, online testy, cvičebnice, ale také za konzultace v rámci kompletní přípravy. Navíc se můžete, i opakovaně, zúčastnit kurzu, který si sami vyberete. Je to opravdu obsáhlá nabídka.

Samotný materiál nestačí!

Je sice hezké, že doma máte zaplacené veškeré možnosti, které SCIO nabízí, ale pouhým koukáním na ně se na svou vysokou školu nedostanete! Každý má své určité osvědčené učební metody, ale ráda vám shrnu takový ten univerzální všeobecný základ.

Neustálé opakování, ale po částech! Není dobré se na jeden den zavřít v pokoji a celý den se učit. Není to efektivní. Raději si pro učení určete 1-2 hodiny denně, kdy se budete postupně věnovat různým okruhům. Ale nezapomeňte, že jednou si to přečíst je dost málo! Snažte se to průběžně opakovat. Střídat okruhy a různě se k nim na přeskáčku vracet. Myslete ale na to, že všeho moc škodí.

Berte toto učení i jako přípravu k maturitě a přípravu k maturitě, jako přípravu k NSZ. Ačkoliv si myslíte, že váš studijní obor nemá žádnou spojitost s přijímacími zkouškami, dost se pletete. To ale ovšem zjistíte, pokud se podíváte alespoň na nějaký ukázkový test z předchozích let! Žádný obor pro tyto testy není nereálný a nepoužitelný.

Štěstí přeje připraveným! A pokud se zrovna váš obor v testu neobjeví, alespoň budete perfektně připraveni k vaší zkoušce dospělosti. I to je fajn, ne?

Víc hlav, víc ví.

Určitě nejste jediný, kdo se z vašeho okolí na NSZ chystá. Zkuste se sejít ve více lidech a učit se alespoň občas společně. Navzájem se zkoušejte. Jeden může danému tématu rozumět více a nebude pro něj problém, aby vám to co nejjednodušeji vysvětlil a do okruhu vás dostatečně zasvětil. To samé platí, pokud už máte někoho, kdo těmito testy prošel. Sejděte se třeba na kávu a nechte si sdělit jeho zkušenosti a poznatky. Určitě vám dá i tipy, které při učení také využijete.

Vabank na jeden termín? Nesmysl!

SCIO nabízí několik termínů zkoušek během roku. Doporučuji z vlastní zkušenosti nezůstávat pouze u jednoho. Platit si všechny ale také nedoporučuji. Volba je ale samozřejmě na vás. Zkuste si vybrat takové, o kterých víte, že vám i termínově budou nejvíce sedět. Pokud se hlásíte na ZSV a OSP v jeden zkouškový den a zaplaceno máte více termínů, zkuste se vždy na jeden termín více soustředit na 1 test. Odhadem tak 60:40. Ovšem druhý test nesmíte úplně vypustit, aby se z toho nestal promarněný termín, čas i peníze! Dost se mi to osvědčilo.

Nevyšlo to? Život nekončí!

Pokud jste se připravovali a stejně to nevyšlo, nezoufejte! Možná jste byli na své poměry nejlépe připraveni, ale dost také záleží na podmínkách jednotlivých škol a jejich fakult. Myslete na to, že na danou fakultu se nehlásí desítky lidí, jako tomu bylo na střední škole, ale stovky ne-li tisíce. Zkuste to třeba za rok, budete zkušenější, moudřejší a zase o něco připravenější než „nováčci“.

Sami si zhodnoťte, jak moc jste se přípravě věnovali a třeba přijdete na to, kde jste si udělali zbytečně velké rezervy se slovy „to znám, to si číst nemusím“ nebo „to je přeci logické“. Mnohdy se ztrácí body právě na takovýchto otázkách, které jsou přece „jasné“. Myslete na to, protože i ten jeden bod může být ten rozhodující!

Autor: Nikola Červinková

 

Přidej komentář