5 tipů co zařídit při nástupu na VŠ

V říjnu nastupujete na vysokou školu a jde vám z toho hlava kolem? Zde máte pár tipů, co si zařídit hned jak jen to bude možné.

Potvrzení o studiu

Toto potvrzení budete potřebovat celkem často. Je to orazítkovaný papír, že opravdu studujete na dané škole. Vezměte ho minimálně třikrát, protože potvrzení o studiu není nikdy dost. Využijete ho například v bance, ve zdravotní pojišťovně, pro rodiče do práce nebo případně do své práce.

Stipendium

Umožňuje-li to vaše škola a splňujete-li podmínky, rozhodně o stipendium zažádejte co nejdříve. Nárok máte minimálně na ubytovací stipendium, které se poskytuje studentům, kteří pochází z jiného kraje, než ve kterém se škola nachází. Další častá stipendia jsou sociální či prospěchová.

ISIC karta

Většina škol podporuje tuto zázračnou kartičku, která studentům velmi zpříjemňuje život. Díky ní máte možnost využít velké množství slev, ať už třeba v e-shopech, kinech, v dopravě nebo na hradech a zámcích. Ovšem slev je mnohem více. Všechny si můžete prohlédnout na těchto stránkách.

Návštěva zdravotní pojišťovny

Na pojišťovnu musíte doložit již zmiňované potvrzení o studiu, abyste stále byli bráni jako student, tudíž za vás pojištění platil stát. Pokud tento krok neuděláte, můžete být nemile překvapeni, když vám dorazí dopis s částkou, kterou byste měli zaplatit.

Lítačky, studentské průkazy, IN karty apod.

Jestliže dojíždíte, je takřka nezbytnost si některou z těchto průkazek (případně všechny) zařídit. Studentský průkaz pořídíte na vlakovém nádraží za 2 Kč, po vyplnění a potvrzení školou (nezapomeňte si průkazkovou fotku a občanku) vám jí na přepážce za 50 Kč potvrdí dopravce a můžete zvesela cestovat z místa bydliště do místa studia za přijatelnější cenu.
Při cestování vlakem lze tuto průkazku zkombinovat s jejich zákaznickou kartou, která vám zajistí další slevu.

Lítačku zařídíte u dopravce v daném městě, kde můžete využít i výše zmiňovanou ISIC kartu.