Na co se připravit při nástupu na vysokou?

Studium na vysoké škole patří mezi významná období v životě. Je to období, ve kterém získáváte cenné poznatky do dalšího života a formujete zároveň své postoje a názory.  Jak ale zařídit, aby byl zejména tak významný start této éry úspěšný? Jak se na něj připravit?

Velké změny

Je dobré si uvědomit, že některé věci se změní. Nyní již nikdo nebude stát za vašimi zády, což vám dá kýženou volnost, ale někdy přinese také trochu nejisty. Budete muset dělat svá vlastí rozhodnutí a často řešit problémy individuálně, což mnohé čerstvé vysokoškoláky přinejmenším překvapí.

Organizace času

Čas na vysoké škole zpravidla plyne velmi rychle, a proto není od věci si dobře rozvrhnout nejen čas na studium, ale také prostor pro vlastní koníčky a zájmy. Zapomínat byste neměli ani na brigády. Peníze jsou totiž něco, co se vysokoškolských studentů zrovna zuby nehty nedrží.

Pořádek ve financích

Zkuste si alespoň přibližně propočítat, kolik peněz budete měsíčně potřebovat. Nezapomeňte na náklady na bydlení, stravu, studijní materiály, ale započtěte také výlohy na zábavu.

Není dobré přežívat na vysoké škole od výplaty k výplatě a doufat, že se to nějak vyřeší. Pokud to jde, domluvte se s rodiči na částce, kterou vám jsou ochotni na studiu přispívat a snažte se přivydělat si něco sami za sebe. Vždy je dobré si vytvořit alespoň drobnou finanční rezervu pro případ nouze.

Samostudium

Patříte mezi ty, kteří byli zvyklí, že jim učitelé na střední škole vždy jasně sdělili, jaká látka bude v písemce? To nyní přestává platit. Nejen že mnohdy budete mít nouzi o podklady k dané látce, ale může se také stát, že půjdete na zkoušku, aniž byste věděli, co vlastně po vás bude zkoušející chtít.

Nebuďte líní a snažte se chodit na připravené přednášky, nebo si alespoň průběžně zjišťujte, jaká látka a v jakém rozsahu na nich byla probírána. Nejen proto si určitě najděte přátele ve vašem ročníku, ale i v těch ostatních. Mohou vám pomoci se studiem a zároveň můžete společně strávit i spoustu skvělých chvil mimo školu.

Rezignace

S vaší náladou to může být jako na vysokohorské dráze. Chvíli se cítíte být šťastní a motivovaní a chvíli můžete mít pocit, že vaše snažení nikam nevede. Možná to někdy budete chtít vzdát.

Uvědomte si, proč jste se rozhodli studovat a snažte se najít si motivaci. Přemýšlejte nad tím, kam chcete ve svém životě po studiu směřovat. Někdy je potřeba zatnout zuby a bojovat. Nebojte se neúspěchu. Na absolvování vysoké školy život nestojí a když se něco nepovede, není to ještě konec vašeho života.

Věřte si!

Mnozí studenti mají po prvním neúspěchu tendence propadat panice. To je ovšem ta největší chyba, kterou můžete udělat. Není takového problému, který by nebylo možné řešit a je dobré tak k neúspěchům i přistupovat. Neobviňujte vyučujícího ani systém, zbytečně si budete jen sypat sůl do čerstvé rány. Pracujte na sobě a uvidíte, že výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.

Shrnutí

Snažte se přijímat nové věci pozitivně, vytvořte si určit denní rytmus s ohledem na nároky svého studia, nezapomeňte propočítat finance a věřte si. Pokud toto všechno zvládnete, máte úspěšný start vysokoškolského života zaručen a snad na svou studentskou éru budete rádi s úsměvem vzpomínat.